Prienų miškų urėdija

 

Naujienos


Šiemet malkinių tuščių laikyti nepatariama

Miškai", Ligita Juodvalkienė, 2015 rugsėjis

Daugiausia malkinės medienos - pramonei
Ukmergės miškų urėdas Vigantas Kraujalis tikina, jog su privataus miško savininkais, įmonėmis, siūlančiomis gyventojams malkas, valstybės miškininkai nekonkuruoja. Mat tai nėra pagrindinis urėdijų pajamų šaltinis. Jis pasakojo, kad kasmet Ukmergės urėdija paruošia apie 50 tūkst. kub. m malkinės medienos. Tai sudaro trečdalį visų per metus vykdomų kirtimų. Dar menkesnė „tikrų" malkų gyventojams parduodama dalis. Ji sudaro apie 5-7 % visos pagaminamos malkinės medienos. Mat ši mediena taip pat yra tinkama žaliava plokščių bei granulių gamybai. Tam daugiausia ir yra naudojama šalies urėdijose pagaminta malkinė mediena.

Kaina priklauso nuo paklausos ir rūšies
Pasak pašnekovo, šiemet malkinės mediena, palyginti su praeitais metais, yra gerokai atpigusi. Jis įsitikinęs, kad tam įtakos turėjo šiltesnė nei įprastai žiema, ir prognozuoja, kad po atšiauresnės žiemos kaina vėl turėtų kilti. Pavyzdžiui, III kategorijos malkinės medienos kietmetris, pernai kainavęs 28 eurus, šiemet atpigo iki 20,3 euro. Šiai kategorijai priklauso eglinės, drebulinės, liepinės malkos. Bene populiariausia yra II grupės - juodalksnio, pušies - mediena. Kietmetrio kaina - 22,76 euro (pernai kainavo per 26 eurus). I grupei priklauso uosio, ąžuolo, beržo, klevo mediena. Ji, anot urėdo, pati tankiausia ir kaloringiausia, o tai reiškia, kad ir kaitriausia. Jos kaina - nuo 27,37 iki 52,25 euro už kietmetrį. Brangiausias uosis, jo kaina nuo praeitų metų nepakito. Pigiausi - beržas, guoba, klevas, pernai šios malkos kainavo apie 35 eurus.

Populiarėja atraižos
Anot V. Kraujalio, pastaruoju metu jaučiama nauja tendencija - daugiau perkama miško kirtimų atliekų. Prie šios kategorijos priskiriamos iškirtus mišką likusios atraižos, nedidelės kaladėlės, stambesnės medžių šakos.
Ši mediena pati pigiausia - 1 kub. m kainuoja 10,5 euro. Tačiau pirkėjas pats turi ją pasiimti iš kirtavietės, susikapoti šakas, parsivežti. Dėmesys šiam kurui padidėjo prieš keletą metų, kai malkos smarkiai pabrango. Urėdas tikina, kad nors ir vadinamos atliekomis, kaitrumu šakos nenusileidžia kaladėmis supjaustytai medienai. „Šakų mediena yra labai tanki, deginama išskiria daug kalorijų. Rečiausia ir mažiau kaitria kaip tik laikoma apatinė kamieno dalis", - teigia pašnekovas.

Ruošk roges vasarą
Kada yra tinkamiausias laikas ruoštis žiemai ir pirkti malkas?
Ukmergės miškų urėdas sako, kad ekonomiškiausia malkomis apsirūpinti ankstyvą pavasarį - kitam kūrenimo sezonui. Per vasarą jos gerai išdžiūsta ir kūrenamos išskiria daugiausia kaitros.
Nusipirkę prieš pat kūrenimo sezoną, jų niekaip nebespėsime gerai išdžiovinti ir didelę dalį kuro išskiriamos energijos atiduosime drėgmei, esančiai medienoje, išgarinti.

2015 09 12


VĮ Valstybinių miškų urėdija
Prienų regioninis padalinys

Miškininkų g. 2, LT-59149
Ignacava, Prienų r. sav.
telefonas (8 319) 60300
faksas (8 319) 60492
el. paštas: prienai@vivmu.lt

Duomenys apie VĮ Valstybinių miškų urėdiją kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 132340880
PVM mokėtojo kodas LT323408811 A.s LT387300010153812757 , "Swedbank" AB, b.k. 73000

 

 Gaisringumas Ligos Medienos ištekliai